STRONA GŁÓWNA

TOBIE OJCZYZNO
- CICHOCIEMNI

POWSTANIE, ROZWÓJ, OPERACJE

ORGANIZACJA I SZKOLENIE

SELEKCJA I REKRUTACJA

UZBROJENIE I WYPOSAŻENIE

BARWA I ODZNAKI

DOWÓDCY

POWIEDZIELI
O GROM-ie

WYWIADY

GALERIA

BIBLIOGRAFIA

PODZIĘKOWANIA

LINKI

KSIĄŻKI O GROMIE

MASZ PYTANIA?

LISTA MAILINGOWA

O PRAWACH AUTORSKICH

Gdański Dom Wydawniczy
- Kontakt

* * * * * * *

Copyright © by Sebastian Miernik & Gdański Dom Wydawniczy.
All rights reserved.

 Żadna część tej strony nie może być reprodukowana i wykorzystywana bez zgody właścicieli praw.

 

Kamizelka Moratex

"Kamizelka dyspozycyjna" dla sił specjalnych. (FOT. Andrzej Krugler/www.acn.waw.pl/grom1)

"Kamizelka dyspozycyjna" dla sił specjalnych. (FOT. Andrzej Krugler)

Operator GROM-u w Afganistanie, w kamizelce Moratex

"Kamizelka dyspozycyjna" dla sił specjalnych

Na podstawie TAC-V10 SFG stworzono kamizelkę dyspozycyjną firmy Moratex. Kamizelka uszyta jest z dwóch warstw mocnej siatki koloru khaki, natomiast moduły wykonane są z tkaniny poliestrowej w kamuflaż PANTERA ( jest to lepsza tkanina niż w standardowym polskim ekwipunku). Kamizelka została zaprojektowana w systemie modułowym. Istnieje możliwość podczepienia modułów na dwóch panelach przednich (z lewej i prawej strony kamizelki) podobnych do tych zastosowanych w LBV-D czyli rzep i napy. Oraz do panelu znajdującego się z lewej strony kamizelki na piersi (na rzep). Do pierwszego podstawowym modułem są dwie ładownice (zamocowane na jednym module) posiadające klapę, zapinane na rzep i zapięcie plastikowe. Dodatkowo każda z ładownic posiada z przodu taśmę szerokości 50 mm i długości 10 cm, która umożliwia podczepienie np. ładownic na granaty hukowe P1 na klipsy Alice. Każda z kieszeni mieści 5 magazynków 30 nabojowych 5,56. Moduł z ładownicami lewy posiada dodatkowo naszytą kieszeń z klapką na granat hukowy P1 zapinany na rzep i zapięcie składającego się z taśmy zakończonej plastikiem przekładanej przez prostokątne "oczko" dalej nazywane zapięciem paskowym (tego typu zapięcia można zobaczyć np. w niemieckim i hiszpańskim oporządzeniu). Owa kieszeń jest uszyta z boku ładownicy, po zewnętrznej stronie (przy suwaku). Cały moduł jest mocowany na 15 cm szeroki rzep, 6 napów i 6 pasków zaopatrzonych w nap i rzep (tak samo jak w LBV-D). Na panel na piersiowy można przyczepić ładownice na 3 magazynki pistoletowe z klapkami (zapinane na zapięcie paskowe), bądź kieszeń na dodatkowy ekwipunek zapinana na rzep i zapięcie plastikowe. Moduły mocowane są za 10 cm szeroki rzep. Po drugiej stronie , również na piersi znajduje się kieszeń na dodatkowy ekwipunek (zbliżona wyglądem do tej z mocowanej na panel) przyszyta na stałe. Kieszeń zapinana jest na zapięcie paskowe. W środku znajduje się taśma gumowa, która pozwala na przyczepienie 3 granatów hukowych Niko. Kolejną kieszenią przyszytą na stałe jest kieszeń na opatrunek osobisty zapinana na nap znajdująca się na lewym ramieniu. Od strony wewnętrznej kamizelki znajdują się dwie kieszenie zapinane na suwak, można w nich przenosić dokumenty itd. Z tyłu kamizelki znajdują się dwa dwurzędy taśm 50 mm długości około 25 cm (po dwie z każdej strony, przyszyte równolegle w odstępie 5 cm. Na karku przyszyta jest jeszcze jedna taka taśma (około 15 cm).
Można do nich podczepić oporządzenie na klipsy Alice. W komplecie z kamizelką znajduje się torba na maskę przeciwgazową zapinana na dwa zapięcie plastikowe. Torbę można podczepić do kamizelki pionowo, bądź poziomo przy pomocy klipsów Alice. Kamizelka posiada również pokrowiec na radio (na radia dużych gabarytów) z możliwością regulacji wielkości, również podpinane na klipsy Alice. Kamizelka posiada również mały mapnik noszony na sznurku na szyi. W komplecie są również inne moduły, których niestety nie miałem okazji oglądać na własne oczy, są to min.: moduł na dwa granaty hukowe P1, duża ładownica. Kamizelka zapinana jest z przodu na mocny metalowy suwak i plastikowe zapięcie z regulacją długości, oraz na ramionach zapinana na rzep i taśmę 40 mm mocowaną do regulatora 40mm. Z tyłu jest regulowana na dwie taśmy 40 mm długości 40 cm mocowane do regulatorów 40 mm. Kamizelka posiada sześć szlufek zapinanych na rzep i nap, które umożliwiają podpięcie pasa (który znajduje się w komplecie). Pas jest wykonany z dwóch warstw taśm szerokości 50 mm zapinanych na rzep i zapięcie plastikowe 50 mm. Pas od wewnątrz posiada rzep i ma możliwość podpięcia wewnętrznego pasa usztywniającego.
Kamizelka jest wykonana z jednego "kawałka" podwójnej siatki. Plecy posiada zamknięte, natomiast w owym zamknięciu można przenosić camelbacka. z prawej strony (powyżej kieszeni na piersiowej) znajduje się czarna podkładka antypoślizgowa na broń, wykonanej z czarnego zamszu. Na ramionach znajdują się 4 półkola szerokości 25 mm (po dwa z każdej strony) umożliwiająca podczepienie dodatkowego ekwipunku np. latarki Fulton, bądź plecaczka. Kamizelka posiada zaczepy taśmowo-rzepowe do podczepienia kabla od radio. Na plecach znajduje się chwyt ewakuacyjny (koloru granatowego), oraz kołnierz wysokości 3-4 cm. By poprawić komfort użytkowania, od środka na ramionach, można podczepić podkładki wykonane w miękkiego materiału.
Wszystkie taśmy i wykończenia są w kolorze khaki, to samo się tyczy wszystkich zapięć plastikowych i rzepów (wyjątkiem są 4 czarne regulatory 40 mm znajdujące się na plecach). Wszystkie zasobniki, ładownice itd. zawierają oksydowane kółka odprowadzające wodę. Kamizelka posiada wiele przydatnych innowacji, jak na przykład rzepy sczepiające taśmy, by się nie majtały). Kamizelki te stosowane były w Afganistanie i Iraku

Polecamy stronę producenta z opisem kamizelki: http://www.moratex.lodz.pl/

Tekst autorstwa Huberta Rogacewicza.